ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI

chrzest polski

14 kwietnia przypada 1055 rocznica chrztu Polski. Na pamiątkę tego wydarzenia, dzień ten jest naszym świętem państwowym. Wprawdzie nie jest znana dokładna data dzienna chrztu Polski, przyjmuje się jednak, że było to 14 kwietnia. W tym dniu w 966 roku wypadała Wielka Sobota, a wtedy tradycyjnie udzielano chrztów.

Przyjęcie chrztu przez pierwszego historycznego władcę naszego kraju – księcia Mieszka I było wydarzeniem przełomowym, od którego zaczęły się dzieje Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo. Książę Mieszko I został katolikiem, a kraj, którym władał, stał się państwem chrześcijańskim uznawanym przez inne potęgi europejskie. Chrzest miał dla państwa Mieszka I doniosłe i wielostronne znaczenie. Książę stawał się równy pozostałym władcom państw chrześcijańskich, a swojemu państwu zapewnił niezależność polityczną i kościelną. Przyjęcie chrztu miało ogromne znaczenie nie tylko dla państwa Mieszka I, ale także dla całej historii Polski.
Na przestrzeni wieków religia chrześcijańska odgrywała olbrzymią rolę w życiu osobistym Polaków, jak również w historii całego Narodu. To właśnie ona w przeszłości pomagała nam się zjednoczyć i przetrwać trudne chwile, np. czasy wojen, zaborów, okupacji. To na jej wartościach budujemy teraźniejszość.

Małgorzata Reguła
nauczycielka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skip to content