E-Dzień Języka Ojczystego


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
W naszej szkole święto obchodzimy po raz kolejny, choć tym razem w innej formie – zdalnej. Uczniowie klas 4-8 zostali zapoznani z historią święta, nauczyli się „kłamać słowem”, a także połamali język próbując wypowiedzieć łamaniec językowy: „Było sobie trzech Japońców: Jachce, Jachce Drachce, Jachce Drachce Drachcedroni. Były sobie trzy Japonki: Cepka, Cepka Drepka, Cepka Drepka Rompomponi…”. Dodatkowo powtórzyli polskie przysłowia, szukali pleonazmów, odgadywali rebusy przedstawiające związki frazeologiczne i łączyli w pary homonimy. Po wysłuchaniu polskich piosenek bez „ą”, „ę” wspólnie ustaliliśmy, że kreseczka ma znaczenie i musimy pamiętać o stosowaniu znaków diakrytycznych. Wykorzystując zdobytą wiedzę czwartoklasiści i piątoklasiści przygotowali wspaniałe rebusy.
Zakończeniem działań był w quiz wiedzy o języku polskim. Poprawne posługiwanie się językiem polskim ważne jest codziennie, nie tylko od święta, dlatego „dodaj ojczysty do ulubionych”.

A.Szopińska, M. Furman
nauczycielki języka polskiego

Skip to content