27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. To symboliczna data, która przypomina o tragedii milionów ofiar niemieckiego nazizmu, a także o niewyobrażalnym cierpieniu, jakie spotkało naród żydowski podczas II wojny światowej. W wyniku hitlerowskiego ludobójstwa życie straciło około 6 milionów Żydów, w tym około 3 milionów polskich obywateli pochodzenia żydowskiego – w tym mieszkańców miast i miasteczek takich jak Głogów Małopolski. Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody tego ważnego dnia.
Uczniowie udali się na głogowski kirkut, gdzie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar Holokaustu oraz zapalili znicze na znak szacunku i pamięci.
W ramach lekcji historii młodzież zgłębiała dzieje mniejszości żydowskiej, która przed wojną stanowiła aż 30% mieszkańców Głogowa Małopolskiego. Uczniowie poznali również żydowskie tradycje i obyczaje, by lepiej zrozumieć kulturę, która przez wieki współtworzyła lokalną społeczność. Swoją wiedzę uzupełnili dzięki wystawie tematycznej przygotowanej na szkolnym korytarzu. W ten sposób młodzież nie tylko uczciła pamięć ofiar, ale również zdobyła wiedzę o bogatej historii swojego regionu, która przypomina o konieczności pielęgnowania tolerancji i szacunku wobec innych. Pamięć o ofiarach Holokaustu to ważna lekcja dla przyszłych pokoleń – przestroga, by podobne zbrodnie nigdy więcej się nie powtórzyły.
Edyta Pożarycka
Nauczycielka historii