Drodzy Rodzice, problem wszawicy to problem większości szkół, przedszkoli i żłobków. Ponieważ w poprzednich latach mieliśmy przypadki wszawicy również w naszej szkole, dlatego prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci, szczególnie teraz gdy kończą się wakacje. Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny bez dodatkowych sytuacji stresujących. Zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.
Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy mają regularny kształt i trudno je usunąć, ściągnąć z włosa. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.
W jaki sposób zapobiegać wszawicy?
- proponujemy systematyczne przeglądy czystości włosów (co najmniej raz w tygodniu)
- związywanie długich włosów
- stosowanie się do podstawowych zasad higieny – nie pożyczanie grzebieni, szczotek, gumek, spinek i innych ozdób do włosów, czapek i szalików.
W jaki sposób walczyć z wszawicą?
W przypadku wystąpienia wszawicy, proponujemy zakupienie środka p/wszawicy (najlepiej na bazie silikonu), dostępnego w każdej aptece bez recepty, zastosowanie go zgodnie z załączoną ulotką oraz przegląd włosów u wszystkich domowników.
Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (obozy, kolonie), wspólne pobyty pod namiotem ze znajomymi, wakacje z noclegiem u kuzynów, znajomych), a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne.
Warto wiedzieć…
● Wszy nie skaczą
● Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne
● Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego w przypadku stwierdzenia wszawicy należy skontrolować głowy wszystkich domowników.