Profilaktyczną opiekę nad uczniami sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania Monika Lisowicz.
Gabinet medycyny szkolnej (pok. 8B) czynny jest w poniedziałki, wtorki, środy i piątki od godz. 700 do 1435.
Telefon do gabinetu medycznego:
- 729 882 008
- 17 789 73 08
Adres e-mail do gabinetu:
Rodziców uczniów z problemami zdrowotnymi proszę o bezpośredni kontakt z pielęgniarką.
Uwaga! Proszę uaktualniać informację o stanie zdrowia uczniów w razie wystąpienia nowych sytuacji zdrowotnych.
1. Aktem prawnym regulującym zasady funkcjonowania Gabinetu Profilaktyki Zdrowotnej i Pomocy Przedlekarskiej jest Ustawa z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z których wynika, że:
a) Pielęgniarka realizująca świadczenia w szkole, obowiązana jest do przestrzegania praw pacjenta, w szczególności zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych w związku ze sprawowaniem tej opieki, w tym związanych ze stanem zdrowia uczniów oraz poszanowania intymności i godności uczniów w czasie udzielania im świadczeń zdrowotnych.
b) Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami sprawowana jest w przypadku braku sprzeciwu rodziców. Rodzice mają prawo do wyrażenia sprzeciwu, złożonego w formie pisemnej do pielęgniarki realizującej opiekę. Zakres świadczeń pielęgniarki szkolnej zawarto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
c) W klasach I – VI Szkoły Podstawowej, uczniowie podlegają grupowej profilaktyce fluorkowej 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni. Do prowadzenia grupowej profilaktyki fluorkowej stosowany jest preparat ,,Fluormex”. Aby zapewnić higieniczne przeprowadzenie fluoryzacji dla Państwa dzieci zostały zakupione szczoteczki jednorazowego użytku.
d) W klasie I, III, V i VII pielęgniarka wykonuje i interpretuje testy przesiewowe a następnie uczniowie podlegają profilaktycznemu badaniu lekarskiemu w przychodni, które ma na celu wczesne wykrycie zmian rozwojowych. Badanie uczniów w szkole wykonywane jest indywidualnie po uprzednim powiadomieniu rodziców o terminie ich realizacji.
e) Po zakończeniu badań przesiewowych, otrzymają Państwo kartę badania profilaktycznego, w której wypełniacie Państwo punkt 2 (informacje rodziców), po czym rejestrujecie Państwo dziecko na badanie do lekarza pediatry w Państwa przychodni. Po badaniu lekarskim kartę bilansową zwracacie Państwo do pielęgniarki szkolnej bądź w zaklejonej kopercie do wychowawcy (nie dotyczy badania w klasie V).
f) Nowi uczniowie otrzymają druk INFORMACJA MEDYCZNA O UCZNIU dotyczący problemów zdrowotnych ucznia, który przekazujecie Państwo do pielęgniarki szkolnej bądź w zaklejonej kopercie do wychowawcy.