CO SŁYCHAĆ W SZKOLNYM SADZIE?
- Odsłon: 56
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, ale Młodzi Adepci Pomologii nie zwalniają tempa. W ostatnim czasie zasadzili jabłonie i na bieżąco doglądają sadu, dbając o jego rozwój i zdrowie. W tym sezonie zebrali również pierwsze wiśnie z drzewek zasadzonych w poprzednim roku szkolnym, co jest ogromnym sukcesem. Nasi młodzi Pomolodzy w ramach dodatkowych zajęć zapraszają młodszych kolegów ze szkoły, aby wspólnie uczyć się o uprawie i pielęgnacji drzew owocowych. To doskonała okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności, a także do spędzenia czasu na świeżym powietrzu
W nadchodzącym roku prace będą kontynuowane, uzupełniając sad o nowe rośliny i sadzonki. Nasza społeczność szkolna aktywnie angażuje się w ten projekt, przynosząc rośliny i dzieląc się swoimi pomysłami na jego rozwój. Nasi uczniowie planują coroczne nasadzenia drzewek owocowych, co pozwala na stopniowe powiększanie powierzchni sadu w kolejnych latach. Dzięki temu sad stale się rozwija, stając się coraz większym i bardziej różnorodnym.
JABŁONIOWY SAD JUŻ ROŚNIE!
- Odsłon: 50
Z radością informujemy, że nasz szkolny ogród ekologiczny wzbogacił się o nowy jabłoniowy sad! To wyjątkowe przedsięwzięcie jest owocem wspólnej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców, a jego celem jest nie tylko estetyczne wzbogacenie naszego otoczenia, ale także edukacja ekologiczna i praktyczna.
W ogrodzie zasadzono następujące odmiany jabłoni: Ananas Berżenicki, Kosztela, Kronselska, Reneta Gwiazdkowa.
ZAPLANOWANIE JABŁONIOWEGO SADU
- Odsłon: 75
Młodzi Adepci Pomologii swój jabłoniowy sad zasadzą w szkolnym ogrodzie ekologicznym, będącym atrakcyjnym uzupełnieniem bazy dydaktycznej szkoły. Projektując minisad i dobierając odmiany jabłoni, Adepci kierowali się wymaganiami glebowymi, okresem owocowania oraz wielkością korony drzewek. Wybrali 5 odmian starych jabłoni: ananas berżenicki, kosztela, kronselska, reneta gwiazdkowa. Te odmiany zostały również wymienione przez rodziców uczniów jako owoce kojarzące się ze smakami dzieciństwa.
ZDOBYWANIE WIEDZY
- Odsłon: 43
Młodzi Adepci Pomologii systematycznie uczestniczyli w zajęciach, które dotyczyły znaczenia i potrzeby utrzymania starych odmian drzew owocowych. 8 marca 2024 r. spotkali się z panem Adamem Gutem, pszczelarzem i sadownikiem. Pan Adam przedstawił uczniom szereg dobrych praktyk prowadzenia sadu metodami naturalnymi i zgodził się kolejny rok wspierać Adeptów swym doświadczeniem przez cały okres trwania projektu. W czasie spotkania uczniowie zasięgnęli rad odnośnie doboru odpowiednich gatunków jabłoni oraz roślin im towarzyszących, a także wymagań glebowych wybranych odmian jabłoni. Adepci wyznaczyli wraz z ekspertem odpowiednie miejsca do nasadzeń.
MŁODZI ADEPCI POMOLOGII DZIAŁAJĄ
- Odsłon: 52
W projekcie TRADYCYJNY SAD w 2024 roku Szkołę Podstawową w Głogowie Małopolskim reprezentuje zespół uczniów klas 7 pod niezmienioną nazwą: Młodzi Adepci Pomologii. W skład grupy wchodzą: Maja Łach, Małgorzata Gancarz, Maja Tyrawska, Milena Pawlak, Maciej Dyrak, Natalia Molęda, Izabela Gancarz oraz wolontariusze. Opiekunem zespołu jest nauczycielka biologii i geografii - Agnieszka Piersiak, entomolog i przyrodnik. Zespół kontynuuje powiększanie sadu, dlatego nazwa i logo pozostały niezmienione.
Promocja projektu – SPOTKANIE Z RODZICAMI I WIZYTA W WIŚNIOWYM SADZIE
- Odsłon: 47
Młodzi Adepci Pomologii w celu promowania idei projektu „Tradycyjny Sad" podjęli się zorganizowania kolejnego spotkania dla lokalnej społeczności w postaci forum rodziców, na którym zaprezentowali swoją wiedzę i dokonania. Adepci, jako założyciele sadu, osobiście przedstawili rodzicom efekt swojej pracy z ostatnich miesięcy podczas spotkania w Wiśniowym Sadzie 7 czerwca 2023 r. Adepci w ramach dodatkowej promocji projektu stworzyli krótki filmik przedstawiający powstanie sadu – zapraszamy do obejrzenia.
Agnieszka Piersiak
Koordynatorka projektu
Czytaj więcej: Promocja projektu – SPOTKANIE Z RODZICAMI I WIZYTA W WIŚNIOWYM SADZIE
Promocja projektu – PIKNIK W WIŚNIOWYM SADZIE
- Odsłon: 53
1 czerwca Młodzi Adepci Pomologii wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali w naszej szkole „Piknik w wiśniowym sadzie" dla uczniów klas 4-6. Na wybranych lekcjach uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z nauczycielami do ogrodu ekologicznego, by w nowo zasadzonym wiśniowym sadzie zjeść drugie śniadanie i przyniesione ze sobą przekąski oraz posłuchać w plenerze opowieści Adeptów Pomologii. Grupa podczas pikniku przybliżyła uczniom szkoły sens sadzenia starych odmian drzew owocowych.
Agnieszka Piersiak
Koordynatorka projektu
Czytaj więcej: Promocja projektu – PIKNIK W WIŚNIOWYM SADZIE
Zakładanie sadu - JUŻ JEST! JUŻ ROŚNIE!
- Odsłon: 52
Z radością informujemy, iż w naszej szkole został założony wiśniowy sad. 16 maja 2023 roku grupa Młodych Adeptów Pomologii zasadziła 5 drzewek wiśni starej odmiany Łutówka, których zakup został sfinansowany z grantu otrzymanego w ramach projektu Tradycyjny Sad. Fotorelację z tego wydarzenia prezentujemy w galerii.
Agnieszka Piersiak
Koordynatorka projektu
Promocja projektu – Młodzi Adepci Pomologii organizują spotkania dla lokalnych społeczności
- Odsłon: 45
Młodzi Adepci Pomologii w celu promowania idei projektu „Tradycyjny Sad" podjęli się zorganizowania spotkania dla lokalnej społeczności w postaci forum rodziców, na którym przedstawili profil swojej działalności. Spotkanie odbyło się 7 marca 2023 r. Jego celem było: przedstawienie zespołu Młodych Adeptów Pomologii; poznanie sadowniczego dziedzictwa Polski oraz z tradycyjnymi odmianami drzewek owocowych; ukazanie znaczenia restytucji starych odmian drzew, w szczególności wiśni; przedstawienie zalet zwiększenia zasobów genetycznych drzew owocowych starych odmian oraz możliwości zwiększenia różnorodności biologicznej; edukacja na temat naturalnego sposobu pielęgnacji drzew; zachęcenie Państwa do nasadzania tradycyjnych, polskich drzew owocowych.
Zdobywanie wiedzy – spotkanie Młodych Adeptów Pomologii z ekspertem sadownictwa
- Odsłon: 40
3 marca 2023 r. Adepci odbyli spotkanie z panem Adamem Gutem, pszczelarzem i sadownikiem z zamiłowania. Pan Adam przedstawił uczniom szereg dobrych praktyk prowadzenia sadu metodami naturalnymi i zgodził się wspierać Adeptów swym doświadczeniem przez cały okres trwania projektu.
Celem spotkania było pozyskanie informacji dotyczących utworzenia minisadu, ze starymi odmianami wiśni uprawianymi metodami naturalnymi. W czasie spotkania uczniowie zasięgnęli rady odnośnie doboru odpowiednich gatunków wiśni oraz roślin im towarzyszących, a także o wymagania glebowe wybranych odmian wiśni.
Czytaj więcej: Zdobywanie wiedzy – spotkanie Młodych Adeptów Pomologii z ekspertem sadownictwa
Zdobywanie wiedzy – udział Młodych Adeptów Pomologii w zajęciach dotyczących znaczenia restytucji starych odmian drzew owocowych
- Odsłon: 35
W ramach projektu „Tradycyjny Sad" Młodzi Adepci Pomologii uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez opiekuna projektu, dotyczących znaczenia i potrzeby utrzymania starych odmian drzew owocowych. Celem lekcji było: poznanie sadowniczego dziedzictwa Polski, zapoznanie się z tradycyjnymi odmianami drzewek owocowych oraz ukazanie znaczenia restytucji starych odmian drzew, w szczególności wiśni. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem scenariuszy otrzymanych w ramach projektu oraz metod aktywnych, tj. z wykorzystaniem mapy pojęciowej, dyskusji oraz pracy w grupie. Adepci zdobywali też właściwą wiedzę samodzielnie, szukali w książkach oraz Internecie, pismach branżowych informacji nt. uprawy roślin metodami naturalnymi.
Budowanie zespołu projektowego - Młodzi Adepci Pomologii
- Odsłon: 48
W projekcie „Tradycyjny Sad" naszą szkołę reprezentuje zespół uczniów klasy 6b pod nazwą Młodzi Adepci Pomologii, chcący popularyzować ideę tradycyjnych sadów. W skład grupy wchodzą: Dawid Kramarz, Aleksandra Wacławek, Maja Łach, Małgorzata Gancarz, Chmielowiec Mateusz, Milena Pawlak, Natasza Gaweł, Natasza Krupa, Gabriela Penar, Wiktoria Piwońska oraz wolontariusze.
Na jednym z pierwszych spotkań zespół wybrał nazwę i opracował logo.
Czytaj więcej: Budowanie zespołu projektowego - Młodzi Adepci Pomologii
Projekt TRADYCYJNY SAD
- Odsłon: 78
Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Tradycyjny Sad". Jest to ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne organizowane przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.
Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu. Działania prowadzone w ramach niniejszego programu pozwolą upowszechnić wiedzę na temat tradycyjnych odmian i pomogą przywrócić je na dawne, właściwe sobie miejsce.